24. 19:30-23:00 ul. Okólna 31A, Galeria Malarstwa Jerzego Zgorzałka

PEJZAŻ GORZOWA – wystawa autorska właściciela galerii, spotkanie z artystą.

Jerzy Zgorzałek to twórca o ukształtowanej osobowości artystycznej,posiadający własne widzenie rzeczywistości. Jest przede wszystkim malarzem, poetą pejzażu. Zadziwia subtelnym widzeniem światła i barw. Potrafi jak rzadko kto, oddać piękno przyrody subtelną grą światłocieni. Kompozycje Zgorzałka wyróżniają się wiernością rysunku. Są realistyczne, oddają swoisty nastrój odchodzącego, romantycznego świata. ” – Jest to wypowiedź mojego przyjaciela i mentora prof,dr Franciszka Midury, trafnie określająca mój kunszt malarski. Moja dzisiejsza pozycja na rynku sztuki jest wynikiem prawie 50-letniej pracy artystycznej. W okresie tym doskonaliłem się początkowo w pracowni zrt.mal. Leona Kustrzyńskiego a następnie podwaliny pod prawdziwe, profesjonalne malarstwo zdobyłem malując pod kierunkiem świetnego pejzażysty, pedagoga art.mal.Jerzego Baurskiego ( zm. w 1984 roku ). Dwanaście lat, to okres obfitujący w wystawy, publikacje medialne, sprzedawalność i uznanie koneserów malarstwa.

Pomny wpojonych mi przez Baurskiego zasad, nigdy nie zarzuciłem samokształcenia. Jedną z nich jest ta ” Najlepszy obraz maluje się przed śmiercią ” a największym osiągnięciem malarza jest życie z obranej profesji i dla niej. Tak więc malarstwo stało się moim sensem życia, pasją, narkotykiem. Przez lata wypracowałem własną manierę twórczą, polegającą na niezauważalnym kładzeniu faktury farby, szpachlą, dającą oglądającemu pod różnym kątem i światłem obraz, złudzenie ruchu, fotograficzną jakość, a tym samym odkrywanie ciągle nowych cech w obrazie. Dzieło widziane natomiast z bliska jest zbiorem rozmazanych, kolorystycznych plam, które w wycinkach, tworzą często abstrakcyjne kompozycje. W tym dopatrzyć się można w moim malarstwie cech współczesności. Nie zamierzam malowanego tematu wykoślawiać, pozbawiać pejzażu danego mu przez stwórcę piękna, poddawać analizie na plótnie. Często natomiast dla piękna i dobra obrazu, z malowanego tematu usuwam zeszpecenia dokonane ludzką ręką. Maluję często czas miniony, nie istniejące już sceny i obiekty. Jest to jednak mój sposób pokazania przeszłości. Pejzaż często jest tworem mojej wyobraźni. Skomponowany został w mej prawej półkuli mózgu i przetworzony na płótno.

Cieszy mnie to, że to co robię jest dostrzegane i doceniane. W ciągu swojego, artystycznego życia, namalowałem przeszło 1200 prac, które znalazły swoje miejsce w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Eksponowane są w Polskich placówkach MSZ, muzeach i przybytkach kultury masowej. Ważnym miejscem rozpropagowania mej twórczości jest internet. Moja strona artgallery-reklama.com.pl do momentu likwidacji zanotowała przeszło pół miliona odwiedzin w ciągu 16 lat istnienia. ( Obecna to www.zgorzalek.eu ). Naturalnie obrazy i mój profil można zobaczyć na facebooku i portalach sztuki. Mam też swoją biografię w prestiżowej angielskiej edycji encyklopedii WHO,s WHO in Art, a także w wydaniu Polskim. Jestem też członkiem angielskiej Guild of Railway Artists.

https://www.facebook.com/jerzy.zgorzalek?fref=ts