10. 18:00-24:00 ul. Warszawska 35, Zespół Willowo-Ogrodowy Muzeum Lubuskiego

18:00 MUZYKA MOJEJ DUSZY – recital wokalny. Wystąpią: Beata Gramza – sopran i Marta Ożelska-Kurzawa – fortepian w utworach z okresu Młodej Polski (Willa).

19:00 SKARBY WIARY – historyczne i archeologiczne źródła chrztu Polski. Wystawa ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Oficyna).

20:00 SKARBY KULTURY UNIETYCKIEJ – wyroby z brązu i miedzi sprzed 4000 lat odkryte w okolicach Gorzowa (Willa).

20:30 i 23:00 – WYSPA WŁADCÓW – reż. Z. Cozak (dł. 45 min). Film pokazuje Ostrów Lednicki (Willa) w okresie największego rozkwitu, rezydencję Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

„Muzyka mojej duszy” to cytat z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera , do którego muzykę skomponował Mieczysław Karłowicz a także Feliks Nowowiejski . Obie te pieśni będą klamrą spinającą recital złożony z utworów napisanych w okresie Młodej Polski przez działających wówczas polskich kompozytorów, między innymi St.Niewiadomskiego, J.Gablenza, F.Maklakiewicza. Oparte na lirycznej i refleksyjnej poezji młodopolskiej pieśni są niezwykle emocjonalne i bogate w ciekawą harmonię , zwłaszcza w partii fortepianu. Śpiewać będzie znana gorzowskim melomanom sopranistka – Beata Gramza , a na fortepianie zagra Marta Ożelska-Kurzawa.

Beata Gramza – sopran

Urodziła się w Białymstoku i tam rozpoczęła edukację muzyczną, najpierw w klasie akordeonu, a potem w klasie śpiewu wybitnej polskiej śpiewaczki i pedagoga prof. Haliny Słonickiej. Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1990 roku została laureatką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, w kategorii oratoryjnej. W 1991 roku otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiego kompozytora na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Reprezentowała Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Festiwalu Mozartowskim Wrocław 1991, zaś rok później zaproszona była do udziału w Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych śpiewaków i pedagogów : Teresę Żylis-Gara, Ingrid Kremling, Edith Mathis, Andre Orlowitza. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 roku w operze „Czarodziejski Flet” W.A.Mozarta. W kolejnych sezonach artystycznych, do 2002 roku, występowała m.in. w partii Liu w „Turandot” G.Pucciniego, Anny w „Nabucco” G.Verdiego, Donny Elviry w „Don Giovannim” W.A.Mozarta, Giulietty w „Opowieściach Hoffmanna” J.Offenbacha, Micaeli w „Carmen” G.Bizeta, Hanny w „Strasznym Dworze” S.Moniuszki. Z powodzeniem wykonywała również partie operetkowe w „Wesołej Wdówce”, „Carewiczu” i „Krainie Uśmiechu” F.Lehara. Repertuar ten wykonywała wielokrotnie podczas turnee w Niemczech, Holandii i Francji. Jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy nagrodzona została przez dziennikarzy „Złotą Maską” za: „partię Donny Elviry w „Don Giovannim”, muzykalność, liryzm i stałe doskonalenie kunsztu wokalnego”, a także wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Opery Włoskiej „I Ranieri I Cestelli” w Berlinie i znalazła się w gronie finalistów występujących w Galowym Koncercie w Deutche Oper. Artystka koncertuje również na estradach filharmonicznych wykonując repertuar oratoryjny i muzykę kameralną. Współpracowała z Filharmonią Pomorską, Capellą Bydgostiensis i Kwartetem Pomorskim, Lubuską Sinfoniettą, Gorzowską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podlaską i Chórem Politechniki Białostockiej, poznańskim zespołem muzyki dawnej Musica Maxima, Orchester der Frankfurter Musikfreunde, szczecińskim Artes Enasmble, a także z Cygańskim Teatrem muzycznym „Terno”. Ważne miejsce w jej życiu zawodowym zajmuje pedagogika wokalna. Lubi pracować z młodzieżą podczas różnego typu warsztatów wokalnych, a także prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim. Posiada tytuł doktora sztuki w dziedzinie wokalistyki uzyskany w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obecnie prowadzi zajęcia na wydziale wokalno-aktorskim.

http://muzeumlubuskie.pl