12. 19:00 - 2:00 ul. Przemysłowa 50, pracownia MINU MINU

OLLAS PERMAKULTURAS – wykład i zakładanie ogródka ziołowego,

OBY NAM SIĘ – wystawa prac J. Hanć i M. Gugały, warsztaty mozaiki ceramicznej,

WISZĄCE OGRODY JAGODY – przygotowanie mozaiki botanicznej 3D.

Wystawa prac oraz przygotowanie mozaiki odbywać się będą w pracowni ,,Minu Minu” ul. Przemysłowa 50 , Gorzów Wlkp. (róg Przemysłowej i Kolejowej, parter) Mozaika ma być usytuowana na ścianie pomieszczeń gospodarczych od strony ul. Kolejowej a ogródek ziołowy na skwerku od strony ulicy Kolejowej. Nieustannie towarzyszący podziw dla Antonio Gaudiego i jego Parku Güell zaowocował chęcią stworzenia kombinacji mozaiki i żywej materii roślinnej.

Umiejscowienie w urbanistycznej przestrzeni ulicy, maleńkiej oazy zieleni i eksplozji koloru wibrujących fragmentów mozaiki uwydatni kontrast szaro-burej, postindustrialnej surowości  agresywnego betonu i stanie się symbolem tęsknoty człowieka za naturą. Tętniąca żywą barwą, wabiąca spojrzenia owadów i ludzi mozaika staje się pretekstem do spotkań, wyjścia w przestrzeń miasta i zaproszenia do wspólnej zabawy równie nierozsądnych, co nietuzinkowych przyjaciół.

Ollas permakulturas

Aby zaopatrzyć naszą oazę w wodę i roślinność, Aleksandra przygotuje podwyższoną, ziołową grządkę wyposażoną w znane już w starożytności naczynie nawadniające zwane Ollas, czyli gliniany dzban oszczędzający czas i zużycie wody. Opowie też o ogródkach biodynamicznych i zastosowaniu ziół. To też wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i sadzonek.

Oby nam się… nie nudziło nietuzinkowi artyści Joanna Hanć i Mirosław Gugała zaprezentują urywki swojej przebogatej i wszechstronnej twórczości tzn. prac w różnych technikach plastycznych (malarstwo, mozaika, grafika warsztatowa, komiks, tkanina, formy przestrzenne), które powstawały w różnym czasie.

Działania warsztatowe Oby nam się…mozaika zostaną poprzedzone krótką opowieścią na temat mozaiki, jako bardzo starej techniki zdobienia. Porozmawiamy o tym, czym dla nas jest mozaika i czemu tak ją polubiliśmy. Zostaną też pokazane różne przykłady mozaik – także jako działań warsztatowych.

Projekt Wiszące ogrody Jagody, którego mozaika będzie częścią, to dodatkowe, wypukłe elementy w kształcie szufladek, kieszonek w których umieszczone będą rośliny (np. pnące – bluszcz, nasturcja, groszek pachnący i skalniaki). Mamy nadzieję, że po jakimś czasie zdołają  nieco przełamać nieco szarość ścian i ulic, a rozrastając, wijąc niczym babilońskie Ogrody Semiramidy, dodadzą uroku zaśmieconym wcześniej skwerkom Gorzowa.