09. 18:30–01:00 Grodzki Dom Kultury, ul. Wał Okrężny 36

Galeria Bezbronna VI edycja. – wystawa zbiorowa, pokazy multimedialne, występy kolektywów dj-skich POZYTYV Crew, warsztaty fotograficzne, koncert CitySville

 

grupa inicjatywna przy współpracy z GDK

 

W pałacyku Grodzkiego Domu Kultury przy ul. Wał Okrężny 37 odbędzie się kolejna Galeria Berbronna. Wernisaż 6 edycji zaplanowany został na piątek, 13 czerwca. Celem Galerii Bezbronnej jest umożliwić każdemu prezentację swojej twórczości gdzie temat prac, dziedzina, technika i forma jest indywidualną decyzją każdego autora. Galeria musi pomieścić utwory: literatury, muzyki, fotografii, malarstwa, wideo, filmu, animacji, rzeźby, architektury, instalacji, teatru, happeningu oraz performance i innych multimedialnych form, nawet tych jeszcze nieznanych.

Pałacyk Grodzki Dom Kultury, ul. Wał Okrężny 37

Montaż prac i rezerwacja miejsc:

Środa 11.06.2014 od godziny 16:00 do 21:00 i
Czwartek 12.06.2014 od godziny 16:00 do 21:00,
Piątek 13.06.2013 do godziny 15:00

Każdy uczestnik sam dba o montaż swojej prezentacji. Sam wybiera miejsce w budynku oraz sam zaopatruje się w potrzebne mu narzędzia i ewentualne urządzenia. Np.: młotek, gwoździe, sznurek, drabina, ramy, ekran, taboret, sztaluga, i inne przedmioty lub urządzenia. Autor sam organizuje sobie osoby, które pomogą mu zainstalować prace w galerii oraz sam zaprasza swoich widzów.

UWAGA !!!
W tym roku nie będzie możliwości malowania, wbijania gwoździ ani klejenia po ścianach. Udostępniamy sztalugi, plansze wystawiennicze i system ekspozycyjny galerii.

Każdy uczestnik musi zadbać o umieszczenie obok swojej pracy/prezentacji kartki z wydrukowanym swoim imieniem i nazwiskiem, miejscem pochodzenia oraz tytułem swoich prac. Zaleca się też napisanie kilku zdań dotyczących wyjaśnienia tematu swojej prezentacji. Bardzo ważne jest też napisanie kontaktu (tel./mail/facebook) do siebie.

Wernisaż:

Nocny Szlak Kulturalny

 

Piątek 13.06.2014

od 15:00 do 18:00 warsztaty fotograficzne.

19:00 otwarcie wystawy i koncert zespołu Joyride.

20:00 koncert zespołu Jazza Trio

Do godziny 2:00 gorzowscy DJ grać będą muzykę elektroniczną i odbędą się inne dowolne działania autorów wystawy.

Sobota 14.06.14r.

Galeria czynna od 10:00

19:00 ognisko

Niedziela 15.06.2014

od 15:00 do 18:00 warsztaty fotograficzne

Wystawa czynna będzie do 15.06.2014 do 21:00.

Warsztaty fotograficzne:
Zapisy i informacje : https://www.facebook.com/events/474961259273569/?context=create&source=49

Demontaż:
Poniedziałek 16.06.2014  do 21:00

Wolontariat i pilnowanie wystawy:

Podobnie jak w zeszłym roku większość przygotowań, porządków jak i zadań związanych z pilnowaniem i przebiegiem wystawy wykona grupa 30 wolontariuszy z Gimnazjum w nr 7 w Gorzowie Wlkp. wraz z opiekunem Krzysztofem Szmytkiewiczem oraz pozostałymi chętnymi osobami do pomocy.

Zadanie Galeria Bezbronna 2014 zostało dofinansowane z budżetu miasta Gorzowa i jest współorganizowane przez stowarzyszenie Sztuka Miasta i Miejskie Centrum Kultury. Koordynatorem działań jest Joanna Lodzińska.

Galeria Bezbronna jest częściową kontynuacją idei fotograficznej Galerii Bezdomnej Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Różnicą jest prezentacja prac artystycznych z wszystkich dziedzin sztuki współczesnej, a częścią podobną jest budowanie spontanicznie wystawy przez chętnych twórców.

Geneza: Galeria Bezbronna została stworzona przez artystę fotografa Daniela Adamskiego, absolwenta katedry fotografii Poznańskiej ASP, mieszkańca Gorzowa Wlkp., artysty multimedialnego.

Zadaniem Galerii Bezbronnej jest pozwolić w sztuce na wszystko. Dlatego nazywa się Bezbronna. To jest pierwsza galeria na świecie, która „nie ma sił” bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratorskiego i nie może narzucić i zabronić nikomu niczego. Galeria Bezbronna nie ma granic tematycznych i formalnych tak samo jak charakter sztuki współczesnej, której granic nikt jeszcze nie ustanowił.Galeria Bezbronna wolna jest od skonkretyzowanych idei. Spełnia tylko (lub aż) funkcję prezentacji swobodnej wypowiedzi artystycznej nie ingerując w selekcję autorów i charakter prac twórczych.

W 2009 r. Galeria Bezbronna odbyła się z powodzeniem w budynku po byłym Domu Dziecka przy ul. Walczaka w ramach Dni Gorzowa i „Nocnego Szlaku Kulturalnego” organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.
W wystawie wzięło udział 45 osób, które pokazały tematykę od folkloru po profesjonalne malarstwo.
W 2010 r. Galeria Bezbronna odbyła się z też w ramach Dni Gorzowa i „Nocnego Szlaku Kulturalnego” organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Za miejsce posłużył opuszczony budynek Czerwonego Spichlerza przy ulicy Grobla 1 w Gorzowie. Wzięło w niej udział 25 autorów i wystąpiły dwa zespoły: „Szopa i Pasterze” i raper „Maestro” z Gorzowa.
W 2011 r. Galeria Bezbronna odbyła jw. Za miejsce posłużył opuszczony budynek przy ul. Drzymały 44-45 w Gorzowie (budynek, w którym mieściły się wydziały Urzędu Miasta). Wzięło udział 82 autorów, którzy pokazali kilkaset prac artystycznych.
W 2012 r. Centrala Rybna, dawny browar braci Gross przy ulicy Strzeleckiej 8, wzięło udział 50 autorów, którzy pokazali kilkaset prac artystycznych.

 

Wydarzenie jest kontynuacją pracy Daniela Adamskiego. Wspólnie z Grodzkim Domem Kultury postanowiliśmy podtrzymać tradycję Galerii Bezbronnej. Wystawa ma służyć konfrontacji lokalnej sztuki profesjonalnej i twórczości amatorskiej.

Po co całe zamieszanie?
Impreza ma charakter nieformalny. Wystawa ma służyć konfrontacji lokalnej sztuki profesjonalnej i twórczości amatorskiej.. Służy swobodnej wymianie poglądów jak i wymianie spostrzeżeń na różne tematy społeczne i artystyczne.