20. 21:30 - 23:00 Amfiteatr, MCK

Koncert: UL/KR, Pół anteny i STARA RZEKA

(MCK)

Koncert duetu UL/KR – najbardziej utytułowanego gorzowskiego zespołu do udziału w którym muzycy zaprosili projekty: Pół anteny i STARA RZEKA. Na scenie publiczność i artyści w niezwykłej, nocnej aranżacji Amfiteatru.

UL/KR

UL/KR (czyt. u el ka er) – to projekt Błażeja Króla, lidera nieodżałowanego gorzowskiego składu Kawałek Kulki. Podobnie jak w przypadku tego oryginalnego zespołu, który dziennikarze próbowali ugryźć m.in. za pomocą karkołomnych zestawień Marka Grechuty z grupą Deerhoof, tak i z kolejną muzyczną propozycją Króla specjaliści i melomani mają szufladkowe problemy. UL/KR bowiem to projekt łączący w sobie mrok niemieckich romantyków, sakralną mistykę Dead Can Dance, z dopalaczową ekstazą i wpływami elektroniki z najdziwniejszych zakamarków blogosfery. Niezmienne w przypadku piosenek Króla pozostają oblizujące ucho melodie, w UL/KR zlepione z gorzko romantycznymi tekstami balansującymi gdzieś na granicy gzymsu i wymiętej pościeli. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów.

Gorzowski duet zaliczył w 2012 roku prawdziwe wejście smoka. Liczący zaledwie 22 minuty debiutancki album przyniósł muzykom wysyp entuzjastycznych recenzji i słowa uznania fanów. Utwory “Po tak cienkim lodzie”, “Brodzę” i “Ruiny” trafiły na listy najlepszych polskich piosenek roku i zapewniły albumowi tytuł “Polskiej płyty roku” przyznany przez Gazetę Wyborczą. Pasmo sukcesów dopełniły prestiżowe występy. Muzyka UL/KR rozbrzmiała zarówno na Off Festivalu, Open’erze jak i koncertach z cyklu Męskie Granie.

Skład:

Błażej Król
Maurycy Kiebzak-Górski

Strona UL/KR – http://ulkr.thinman.pl

 

 

Stara Rzeka – idea projektuwykluła się w Starej Rzece, w samym sercu Borów Tucholskich. Stara Rzeka to głównie most nad Wdą, włączający nieinwazyjnie to, co ludzkie w ciszę i przestwór natury. Projekt pomyślany został – w swym skromnym zakresie – jako kontemplacja nad tym miejscem, i nad tym, co wspólne człowiekowi, rzece, lasom i mostowi, nad jednością, która nie zawiera w sobie prymatu żadnego z tych członów. Odrzucając wszelkie romantyczne, sentymentalne, hipisowskie i ekologiczne banały, zostaje sama surowość wydarzenia, która domaga się świadectwa. Muzyka okazuje się jego najlepszym przekaźnikiem między innymi dlatego, że sama istota muzyki przynależy do istoty rzeki i jest z nią nierozerwalnie spleciona.

W muzyce Starej Rzeki pobrzmiewają echa eksperymentów minimalistów z lat 60, ambientowych/post-industrialnych kolaży, azjatyckich bogów muzyki noise takich jak Li Jianhong i Keiji Haino, krautrocka w duchu Ash Ra Tempel, Popol Vuh, Harmonia czy Tangerine Dream, muzyki dr(eam)one, black metalu, muzyki ludowej, a także… Nico! Chodzi jednak o wypracowanie spójnej formuły dla opowiedzenia historii o tym, co wspólne (i skryte) człowiekowi i przyrodzie.

Twórcą Starej Rzeki jest Kuba Ziołek grający m.in. w takich grupach jak Ed Wood, Alameda Trio, Hokei, Szreder and the Ghost Riders, czy Innercity Ensemble.

https://www.facebook.com/pages/Stara-Rzeka/158291630950112?fref=ts

http://stararzeka.bandcamp.com/

pół anTeny czyli duet Bartosz Matuszewski i Michał Wdowikowski na razie bez oficjalnej nazwy.
Muzyka, odległa od piosenkowego ostatnimi czasy stylu macierzystej  formacji, kojarzona dokonaniami Amazing Baby, God is an Astronaut, Łoskotu, Animal Collective, Sonic Youth, Muslimgauze czy soundtrakami Angelo Badalamenti.