33. 21:00-23:00 Park Siemiradzkiego - Amfiteatr, Miejskie Centrum Kultury

21:00 – wystawa Marty Frej „Jestem silna, bo…”

21:30-22:30 – koncert Karoliny Czarneckiej z zespołem

22:30-23:00 – spotkanie z Martą Frej i Karoliną Czarnecką

 

Karolina Czarnecka to artystka interdyscyplinarna. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Swoim występem podbiła serca internautów. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu i jest członkinią Gangu Śródmieście. W 2014 roku artystka wydała EP-kę „Córka”, która została ciepło przyjęta przez słuchaczy. W kwietniu 2018 r. miał swoją premierę album „Solarium 2.0” – promowany singlem „Anaruk” – będący swoistą  kontynuacją opowieści rozpoczętej przez artystkę na debiutanckim krążku.

Na „Solarium 2.0” znów spotykamy bohaterkę Tinę, która wyjechała do stolicy, by śnić swój wielkomiejski sen. Longplay to zaproszenie do jej niepokoju, gdzie można wypić herbatę i zjeść ciastko, usiąść na materacu i posłuchać relacji z wycieczki. Dziewczyna wróciła właśnie z planety Solarium. Nie pojechała tam metrem, ani nie odleciała statkiem kosmicznym, nie ruszyła się nawet z miejsca. Zbyt podlaska i zbyt samotna była, by nie wpaść w Króliczą Norę. Poobijana, z ręką na temblaku, w końcu wróciła. Przywiozła ze sobą rozmaite pamiątki: książeczkę z pierwszej komunii, zbitą lufkę, gitarę elektryczną, pastelowo-różowe majtki i kosmiczny pył.

Album to coś więcej niż zwykła płyta CD, to rejestracja z niepokoju dziewczyny, która urodzona w roku 89. próbuje nie dać się porwać zdradliwym falom kapitalistycznej rzeczywistości. Za muzykę na płycie odpowiedzialny jest skład UV: Michał Górczyński i Jacek Kita, a za teksty Karolina Czarnecka i Michał Walczak. Nad stroną wizualną czuwa Dominika Grzybek.

Aktualnie artystka pracuje nad swoją trzecią płytą, której pierwsze jaskółki pojawiają się na koncertach.

Karolina Czarnecka w sieci:

www.facebook.com/KarolinaCzarneckaOfficial

www.instagram.com/Czarneckaja

www.youtube.com/KarolinaCzarneckaOfficial

Posłuchaj i zobacz:

„Mój pokój”: https://youtu.be/1Dl-4D6qwLI

„Marsz śmieci”: https://youtu.be/AHxKovUEu_E

„Hera koka hasz LSD”: https://youtu.be/i_yIxAsR534

„Za siedmioma blokami”: https://youtu.be/FSegFlhFYrg

 

Marta Frej – malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna. Prezes zarządu Fundacji Kulturoholizm z siedzibą w Częstochowie. Jest współzałożycielką i koordynatorką Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W latach 2005–2009 była asystentką w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. nadz. Marka Czajkowskiego na ASP w Łodzi. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Współautorka książki „Memy i grafy” z Agnieszką Graff. Najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce, m.in. w Galerii Arsenał w Poznaniu czy Miejskiej Galerii Sztuki „M-Łódź Identyfikacja” w Łodzi.

Prace Marty Frej zostały również wykorzystane przez Pawła Sarnę do opisu performatywnego aspektu memów w ujęciu wybranych ram interpretacyjnych podczas jego badań nad rolą memów internetowych zastosowanych jako komunikaty o charakterze retorycznym.

W roku 2017 otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagroda Kulturalna Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła.

Wydarzenie na Facebooku