18. 19:00 - 00:00 - ul. Mościckiego 7, Archiwum Państwowe w Gorzowie Wlkp.

KOŚCIÓŁ ZIEM ZACHODNICH – GORZÓW W EPOCE MILENIUM CHRZTU POLSKI – wystawa, porady dotyczące badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych.

W czasie Nocnego Szlaku Kulturalnego w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wlkp. będzie możliwość obejrzenia wystawy pt. „Kościół Ziem Zachodnich – Gorzów w epoce Milenium Chrztu Polski” zorganizowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa prezentuje losy kościoła gorzowskiego od momentu utworzenia tu stolicy administracji kościelnej w 1945 r. Na 40 planszach zaprezentowano ponad 450 dokumentów i fotografii pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Gorzowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwów najstarszych gorzowskich parafii, bibliotek i stowarzyszeń, ale też pochodzące ze zbiorów prywatnych. Kulminacyjnym elementem wystawy są wydarzenia Roku Milenium, w tym centralne obchody Milenium Chrztu Polski w Gorzowie z udziałem najwyższych hierarchów i tysięcy wiernych. Ukazane zostały także świeckie obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Oprócz zwiedzania wystawy będzie możliwość uzyskania porad dotyczących prowadzenia badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych i przechowywania dokumentów. Będzie się można zapoznać z historią i działalnością Archiwum Państwowego w Gorzowie, a także z jego zasobem, w tym audiowizualnym.