14. 19:45 - 02:00 „Centrala Rybna” ul. Strzelecka 8

Galeria Bezbronna 2012 – zbiorowa, spontaniczna wystawa plastyczna,

10:00 – 19:00 instalacja prac

20:00 wernisaż (kurator: Daniel Adamski)

20:30 – 01:00 Pigment – warsztaty, wystawa i prezentacja technik plastycznych wykorzystywanych w Street Art

(Stowarzyszenie „Niebo Jest Boiskiem”, Plejers, Aerocandy)

 

GALERIA BEZBRONNA

IV edycja 2012

CENTRALA RYBNA, UL. STRZELECKA 8

 

Montaż prac:

Czwartek 2.06.2012 od godziny 10:00 do 19:00 Każdy uczestnik sam dba o montaż swojej prezentacji. Sam wybiera miejsce w budynku oraz sam zaopatruje się w potrzebne mu narzędzia i ewentualne urządzenia. Np.: młotek, gwoździe, sznurek, drabina, ramy, oświetlenie, ekran, taboret, telewizor, DVD, mikrofon, kabel, wzmacniacz, głośniki, laptop, komputer, przedłużacz, sztaluga, rzutnik i inne przedmioty lub urządzenia. Autor sam organizuje sobie osoby, które pomogą mu zainstalować prace w galerii oraz sam zaprasza swoich widzów.

UWAGA !!! NOWOŚĆ !!!

W tym roku nie będzie można wbijać gwoździ i wwiercać się w ściany. Budynek jest wewnątrz zabytkowy. Posiada pięknie zachowane cegły i fugi, dlatego musimy ich oszczędzić. Będą przygotowane specjalne ramy z listewek, na których będzie można wieszać prce.

Każdy uczestnik musi zadbać o umieszczenie obok swojej prezentacji kartki z wydrukowanym swoim imieniem i nazwiskiem, miejscem pochodzenia, parę zdań o sobie oraz tytułem swoich prac. Zaleca się też napisanie kilku zdań dotyczących wyjaśnienia tematu swojej prezentacji.

 

Wernisaż:

02.06.2012 r. o 20:00 otwarcie wystawy. Do godziny 02.00 w trakcie „Nocnego Szlaku kulturalnego” galeria otwarta jest dla zwiedzających, w tym czasie gorzowscy DJ grać będą muzykę elektroniczną i odbędą się inne dowolne działania autorów wystawy.

Wystawa czynna będzie codziennie od 12.00 do 20.00 do dnia 05.06.2012r.

 

Warsztaty: 02.06.2012 r. od 20:30

„PIGMENT” to nowoczesne warsztaty technik wykonania szablonu –  seminarium połączone z zajęciami praktycznymi oraz udziałem w procesie tworzenia prowadzone przez Leszka Michtę. Warsztaty pokażą możliwości grafiki szablonowej wykorzystywanej w bardzo popularnym od  jakiegoś czasu nurcie zwanym Street Art. Uczestnicy będą  mogli zobaczyć na jakiej zasadzie wykonuje się tego typu wzory przez własnoręczne  odbijanie  szablonów. Ciekawostką będzie przygotowanie szablonów na kilka kolorów co zaowocuje stworzeniem grafik niemal fotorealistycznych. Trochę o historii, trochę o technikach, trochę pracy, trochę nauki, mnóstwo zabawy, pozytywnych wibracji i kolorów.

ORGANIZATOR : Stowarzyszenie “Niebo Jest Boiskiem” i Firma Plajers.

Demontaż:

05.06.2012r. od godziny 20:00 do 22:00 odbędzie się demontaż wystawy i sprzątanie budynku.

 

Wolontariat i pilnowanie wystawy:

Udział w wystawie jest nieodpłatny, ale autor zobowiązany jest do pilnowania wystawy minimum raz w tygodniu przez kilka godzin. Każdy wybiera sobie dzień i godzinę dyżuru pilnowania prac w galerii. Podczas montażu uczestnik będzie musiał wpisać swoje nazwisko na specjalnej tablicy dyżurów podzielonej na dni tygodnia i godziny dnia. Wolontariusze i autorzy pilnują nie tylko swoich prac, ale i innych w wybranej części galerii.

 

 

 

Galeria Bezbronna jest częściową kontynuacją idei fotograficznej Galerii Bezdomnej Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Różnicą jest prezentacja prac artystycznych z wszystkich dziedzin sztuki współczesnej, a częścią podobną jest budowanie spontanicznie wystawy przez chętnych twórców.

Celem Galerii Bezbronnej jest umożliwić każdemu prezentację swojej twórczości gdzie temat prac, dziedzina, technika i forma jest indywidualną decyzją każdego autora. Galeria musi pomieścić utwory: literatury, muzyki, fotografii, malarstwa, video, filmu, animacji, rzeźby, architektury, instalacji, teatru, happeningu oraz performance i innych multimedialnych form, nawet tych jeszcze nieznanych.

Geneza: Galeria Bezbronna została stworzona przez artystę fotografa Daniela Adamskiego, absolwenta katedry fotografii Poznańskiej ASP, mieszkańca Gorzowa Wlkp., artysty multimedialnego. W 2006 r. realizował popularny projekt „Prawo i Miłość”, w 2008 r. nagrał płytę z piosenkami o Gorzowie „Projekt 751” oraz koordynował obchody święta młodych artystów, którzy zaprosili „Galerię Bezdomną”. Nagrali i wydali oni również płytę ośmiu gorzowskich zespołów pt. „Piosenki Miasta Średniej Wielkości”, która zdobyła uznanie w kraju i była prezentowana wielokrotnie przez Radio Trójka i Radio BIS (teraz Radio Czwórka). W 2010 r. Adamski wraz z artystami Gorzowa i Zielonej Góry rozpoczął kolejny projekt artystyczny o nazwie „Akcja Utylizacja Animozji – AUA.

Zadaniem Galerii Bezbronnej jest pozwolić w sztuce na wszystko. Dlatego nazywa się Bezbronna. To jest pierwsza galeria na świecie, która „nie ma sił” bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratorskiego i nie może narzucić i zabronić nikomu niczego. Galeria Bezbronna nie ma granic tematycznych i formalnych tak samo jak charakter sztuki współczesnej, której granic nikt jeszcze nie ustanowił. Dawno nie modne jest pytanie, co wolno pokazywać i uznawać za sztukę, a co nie? Kto jest tylko twórcą, a kto już artystą? Galeria Bezbronna wolna jest od skonkretyzowanych idei. Spełnia tylko (lub aż) funkcję prezentacji swobodnej wypowiedzi artystycznej nie ingerując w selekcję autorów i charakter prac twórczych.

W 2009 r. Galeria Bezbronna odbyła się z powodzeniem w budynku po byłym Domu Dziecka przy ul. Walczaka w ramach Dni Gorzowa i „Nocnego Szlaku Kulturalnego” organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.

W wystawie wzięło udział 45 osób, które pokazały tematykę od folkloru po profesjonalne malarstwo.

W 2010 r. Galeria Bezbronna odbyła się z też w ramach Dni Gorzowa i „Nocnego Szlaku Kulturalnego” organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. Za miejsce posłużył opuszczony budynek Czerwonego Spichlerza przy ulicy Grobla 1 w Gorzowie. Wzięło w niej udział 25 autorów i wystąpiły dwa zespoły: „Szopa i Pasterze” i raper „Maestro” z Gorzowa.

W 2011 r. Galeria Bezbronna odbyła jw. Za miejsce posłużył opuszczony budynek przy ul. Drzymały 44-45 w Gorzowie (budynek, w którym mieściły się wydziały Urzędu Miasta). Wzięło udział 82 autorów, którzy pokazali kilkaset prac artystycznych.

Kontakt:

Daniel Adamski

602 781 321

adjamski@tlen.pl

galeriabezbronna@emceka.pl

Po co całe zamieszanie?

Impreza ma charakter nieformalny. Wystawa ma służyć konfrontacji lokalnej sztuki profesjonalnej i twórczości amatorskiej. Jest doskonałym miejscem dla integracji środowiska. Służy swobodnej wymianie poglądów jak i wymianie spostrzeżeń na różne tematy społeczne i artystyczne. Twórcy o małym dorobku mają w ten sposób szanse szerszej prezentacji nie musząc czekać aż zauważą ich renomowani kuratorzy czy dyrektorzy instytucji kulturalnych. Profesjonalni artyści mogą skonfrontować swoją twórczość z innymi artystami i z innymi dziedzinami sztuki, czego nie mogą zrobić w galeriach ukierunkowanych na konkretne formy wypowiedzi artystycznej. Dla widzów jest to więc wspaniała okazja by poznać osobiście autorów i zapoznać się z poziomem warsztatowym i artystycznym lokalnych twórców i artystów.

NAZWA PROJEKTU : PIGMENT

„PIGMENT” to nowoczesne warsztaty technik wykonania szablonu –  seminarium połączone z zajęciami praktycznymi oraz udziałem w procesie tworzenia prowadzone przez Leszka Michtę. Warsztaty pokażą możliwości grafiki szablonowej wykorzystywanej w bardzo popularnym od  jakiegoś czasu nurcie zwanym Street Art. Uczestnicy będą  mogli zobaczyć na jakiej zasadzie wykonuje się tego typu wzory przez własnoręczne  odbijanie  szablonów. Ciekawostką będzie przygotowanie szablonów na kilka kolorów co zaowocuje stworzeniem grafik niemal fotorealistycznych. Trochę o historii, trochę o technikach, trochę pracy, trochę nauki, mnóstwo zabawy, pozytywnych wibracji i kolorów.

ORGANIZATOR : Stowarzyszenie “Niebo Jest Boiskiem” i Firma Plajers

„PIGMENT” to wystawa prac nietuzinkowych artystów tworzących, nowoczesne prace  ciekawymi technikami na szerokiej palecie materiałów: Plajers – Leszek Michta . Niebywale  utalentowany człowiek, który od lat  łączy doskonale w swojej  pracy walory artystyczne z walorami  użytkowymi. Sztuka, którą tworzy  wkrada się w życie codzienne i staje się jego częścią.

„PIGMENT” to interakcja organizatorów, artystów, uczestników wydarzenia a także zwykłych przechodniów. Tylko podczas wieczoru  Nocny  Szlak Kulturalny  2 czerwca udostępniona zostanie dla wszystkich chetnych  „ściana brudnopis”, na której będzie można poprzez wpis dać wyraz swojej ekspresji i kreatywności. „Ściana brudnopis” jednak nie będzie gładka ale pokryta szablonem – światłocieniem grafiki – który po zapełnieniu  powierzchni wpisami zostanie odkryty. W ten sposób wpisy, wzory i rysunki dokonane przez Was stworzą cień grafiki w odklejonym szablonie. Tym sposobem wszyscy stworzymy wspólnie dokładną, efektowną grafikę zawierającą w sobie cząstkę mieszkańców miasta i przyjeżdżających, która będzie przedstawiać … to już trzeba zobaczyć wieczorem 2 czerwca na Nocnym Szlaku Kulturalnym.

„PIGMENT”  to inspirująca muzyka towarzysząca całemu wydarzeniu,  która  wraz z niespodziankami m.in. soczysty, kolorowy, niespotykany na tej szerokości geograficznej  bufet stanowić będzie tło tego  świeżego, kolorowego  wydarzenia, które zachwyci i pozostawi niezapomniane wrażenia , to doświadczanie sztuki wszystkimi ludzkimi zmysłami.